Endel Härm sündis Viljandis 7. septembril 1923. aastal. Ta on pärit Viljandi tuntud kultuuriinimeste suguvõsast – isa Oskar Härm oli pikka aega Ugala teatri majandusjuht, isa vend August Härm orkestrant ja tšellist ning ema vend Voldemar Metsamärt tõlkija ja luuletaja.

Teise maailmasõja ajal mobiliseeriti Endel Härm Saksa sõjaväkke, ta jõudis nn soomepoisina Soome ning 1943. aastal Kehra õppelaagrisse. 1944. aasta septembris sattus Härm venelaste kätte vangi, kust vabanes 1946. aastal. Pärast vangist vabanemist läks Endel Härm õppima Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituuti, kuna teistesse kõrgkoolidesse teda vastu ei võetud. Kuigi ta lõpetas instituudi teatridekoraatorina, ei läinud ta tööle teatrisse, vaid tegutses koos abikaasa Lilianiga aastaid kaubandusgraafikuna. Lisaks reklaamplakatite ja pakendite kujundamisele illustreeris Endel Härm mõne lasteraamatu ning maalis loodusvaateid. Koos abikaasaga kolis ta 1974. aastal Tallinnast Viljandisse.

Endel Härma maalimisstiil ja käsitluslaad on tõetruud. Abikaasaga looduses rännates jäädvustas ta erinevates tehnikates maastikuvaateid, vanu taluhooneid ja lilli. Lilian on meenutanud, et Endel oskas väga täpselt maalida ja et see ajastu, kui värvifoto ei olnud veel eriti arenenud, sobis talle (Vallikivi, 2020). Endel Härm suri 19. mail 1996. aastal Viljandis.

Maali „Vana Viljandi“ peab autor sentimentaalseks meenutuseks, sest sellel on näha 19. ja 20. sajandi vahetusel ehitatud supelmaja ning auruveskit. Auruveski on praeguseks linnapildist kadunud. Selle omanik oli eestlasest tööstur ja suurärimees Aleksander August Rosenberg (1832–1899), kes paigaldas linna esimese telefoniliini ning oli õlle- ja tellisevabriku omanik. (Vallikivi, 2020)

Endel Härm (1923-1996)
Vana Viljandi 1980. aastad. Õli, papp. 26 x 49,5 cm.
VILJANDI MUUSEUM
ASUKOHT: PÕLLU TÄNAV

MÄRKSÕNAD: realistlikud loodusmaalid