Lilian Härm sündis 18. septembril 1927. aastal Tallinnas, tema isa Albert Vahtramäe oli Estonia teatri kujunduskunstnik ja dekoratsioonimaalija. Lilian Härm lõpetas 1950. aastal Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi teatridekoratsiooni erialal ning töötas seejärel paar aastat Tallinna Draamateatris. Nii Lilian kui ka tema abikaasa Endel Härm olid 1950. aastate esimesest poolest seotud kaubandusgraafikaga. Kunstnikelt telliti kavandeid ja kujundusi maiustustekarpidele ning väiksemaid silte, reklaame ja plakateid pühadeks ning laatadeks. Lilian Härma elutööks võib pidada lasteraamatute võrratuid illustratsioone (J. Oro „Muna”, C. Perrault „Muinasjutud”; „Ungari muinasjutte” jt), mida imetledes on üles kasvanud mitu põlvkonda lapsi.

Lilian sattus esimest korda Viljandisse sõja ajal ning armus sellesse väikelinna, kuid alaliselt asus koos abikaasa Endel Härmaga siia elama 1974. aastal. Kunstnikku köidab Viljandi väiksus ja rahulikkus ning intiimne suletud maastik. Koos abikaasaga võeti ette süstareise ja pikki jalgsimatku mööda Eestimaad.

Tarbegraafiku ja lasteraamatute illustraatorina on kunstnik armastanud tugevaid värve. Paljudes tema maalides domineerib jõulisus ja tugevad rohelised, punased, sinised ja kollased toonid. Kunstniku loomingust moodustavad suure osa Viljandi linnamaastikud, millel on näha sisehoove, parke ja tänavanurki. Samuti on Lilian Härm maalinud Viljandi järve ja varemeid. Aastate jooksul on muutunud nii temaatika kui ka tehnikad. Kunstnik ise ütleb, et kogu aeg ühtmoodi maalida on igav. 91-aastasena avaldas Lilian Härm oma esimese luulekogu, kuhu ta lisas minimalistlikke illustratsioone (Vallikivi, 2020).

Vaade vanalinnale on 1990. aastate keskpaiku pastelltehnikas valminud õdus ja ehe Viljandi motiiv. Vaade on Oru tänava poolt Tartu tänava poole, pildil on vallikraav ning tagahoov puukuuride ja aiaga.

  1. Viljandi kesklinna vaade, 1981
  2. Vaade Viljandi veetornist, 2005. Õli, lõuend. 61 x 76 cm.
  3. Vanalinna vaade, 1990. aastad. Pastell, paber. 39 x 49 cm (Oru tänavalt vaade Tartu tänava poole, Viljandi muuseum)

 

Lilian Härm (1927):
Viljandi Kesklinna vaade 1981. Õli, lõuend. 54 x 94 cm.
VILJANDI MUUSEUM
ASUKOHT: KESKLINN

Lilian Härm (1927):
Vaade Viljandi veetornist 2005. Õli, lõuend. 61 x 76 cm
VILJANDI MUUSEUM
ASUKOHT: RAEKODA

Lilian Härm (1927):
Vanalinna vaade 1990. aastad. Pastell, paber. 39 x 49 cm.
Oru tänavalt vaatega Tartu tn suunas.
VILJANDI MUUSEUM
ASUKOHT: RAEKODA

MÄRKSÕNAD: lasteraamatute illustratsioonid, Viljandi vaated, kassipildid